• تهران- خیابان كارگر شمالي كوچه 19 پلاك 144
  • 98-21-54534000+
  • شنبه الی پنجشنبه - 7 صبح الی 9 شب

اندوسونوگرافي

اندوسونوگرافی (EUS)

معاینه سونوگرافی در اقدامات پزشکی رایج است. در این روش ، دستگاهی که امواج صوتی ایجاد می کند پس از اعمال ژل برای انجام امواج صوتی روی پوست قرار می گیرد. امواج صوتی برای بافت انسان بی ضرر هستند و امکان بررسی بسیاری از اعضای بدن از جمله کبد ، کلیه ها ، کیسه صفرا و تخمدان ها را فراهم می کنند. امواج صوتی بسیار ایمن هستند و اغلب برای ارزیابی نوزادان هنگام رشد در رحم مادر ، از آنها استفاده می شود.

 

یك محدودیت سونوگرافی هنگام كار از خارج بدن این است كه امواج صوتی ممكن است همیشه به اندازه كافی عمیق نباشند تا ساختارهای دستگاه گوارش را مطالعه كنند. فناوری ارائه شده در کلینیک مسعود معروف به سونوگرافی آندوسکوپی شامل یک آندوسکوپ مخصوص (ابزاری است که برای مشاهده قسمت داخلی بدن استفاده می شود) با یک مبدل موج صوتی در نوک. از آنجا که آندوسکوپ درون بدن منتقل می شود ، می توان از طریق سونوگرافی مری ، معده ، لوزالمعده ، مجرای صفراوی و روده بزرگ با جزئیات بسیار بیشتر از آنچه در خارج از بدن حاصل می شود ، انجام می شود. این فناوری برای طراحی دقیق تومورهای خوش خیم و بدخیم دستگاه گوارش بسیار مفید است ، بنابراین می توان روش درمانی مناسب را انجام داد.

 

سونوگرافی آندوسکوپی همچنین امکان شناسایی گره های کوچک یا توده ها در لوزالمعده یا تغییرات ظریف در ماده لوزالمعده را که ممکن است نشان دهنده زخم یا التهاب مزمن باشد ، فراهم می کند. نمونه های بافتی ممکن است تحت دید مستقیم از سونوگرافی آندوسکوپی حاصل شود. بیماران مبتلا به تشخیص درد شکم دشوار از این نوع معاینه دقیق بهره مند می شوند.

 

سونوگرافی آندوسکوپی همچنین امکان شناسایی گره های کوچک یا توده ها در لوزالمعده یا تغییرات ظریف در ماده لوزالمعده را که ممکن است نشان دهنده زخم یا التهاب مزمن باشد ، فراهم می کند. نمونه های بافتی ممکن است تحت دید مستقیم از سونوگرافی آندوسکوپی حاصل شود. بیماران مبتلا به تشخیص درد شکم دشوار از این نوع معاینه دقیق بهره مند می شوند.

سونوگرافی آندوسکوپی(EUS) یک روش حداقل تهاجمی برای ارزیابی بیماری های گوارشی (دستگاه گوارش) و ریه است. آندوسکوپ مخصوص از امواج صوتی با فرکانس بالا استفاده می کند تا تصاویر دقیقی از پوشش و دیواره دستگاه گوارش و سینه شما ، اندام های مجاور مانند لوزالمعده و کبد و غدد لنفاوی ایجاد کند.

هنگامی که با روشی به نام آسپیراسیون سوزن ریز ترکیب می شود ، EUS به پزشک شما اجازه می دهد تا مایعات و بافت ها را از شکم یا قفسه سینه شما برای تجزیه و تحلیل انجام دهد. EUS با آسپیراسیون سوزن ریز می تواند یک گزینه کم خطر برای جراحی اکتشافی باشد.

 تکنیک های EUS همچنین در برخی از روش های درمانی مانند تخلیه شبه پوستی استفاده می شود.

 EUS برای یافتن علت علائمی مانند شکم یا درد قفسه سینه ، تعیین میزان بیماری در دستگاه گوارش و ریه ها و ارزیابی یافته های آزمایش های تصویربرداری مانند سی تی اسکن یا MRI استفاده می شود.

 EUS ممکن است در ارزیابی موارد زیر کمک کند:

 

سرطان روده بزرگ ، مری ، ریه ، لوزالمعده یا معده و سرطانهای آمپولاری و رکتوم

لنفوم

مری بارت

تومورهای عصبی و غدد عصبی

پانکراس و کیست لوزالمعده

سنگ مجرای صفراوی

سارکوئیدوز

EUS می تواند کمک کند:

 

ارزیابی کنید که یک تومور تا چه اندازه در دیواره شکم شما در سرطانهای مری ، معده ، روده ، لوزالمعده و ریه نفوذ می کند

در صورت وجود میزان (مرحله) سرطان را تعیین کنید

مشخص کنید که آیا سرطان به غدد لنفاوی یا اندامهای دیگر گسترش یافته است (متاستاز شده)

اطلاعات دقیق در مورد سلولهای سرطانی ریه سلول غیر کوچک ، برای راهنمایی در مورد درمان ارائه دهید

یافته های غیر طبیعی آزمایش های تصویربرداری مانند کیست لوزالمعده را ارزیابی کنید

تخلیه اسهال و سایر مجموعه های غیر طبیعی مایعات در شکم را راهنمایی کنید

هدف قرار دادن دقیق داروها برای رساندن دارو به طور مستقیم به لوزالمعده ، کبد و اندام های دیگر مجاز است