• تهران- خیابان كارگر شمالي كوچه 19 پلاك 144
  • 98-21-54534000+
  • شنبه الی پنجشنبه - 7 صبح الی 9 شب

مانومتري مري

مانومتري مري چيست؟
مانومتری مری براي بررسي حرکت مری شما (عملکرد حرکتی) است. آزمایش مانومتری مري معمولاً برای افرادی که بلع دشوار یا دردناک، برگشت غذا  به داخل دهان(بازگشت)، رفلاکس اسید مزمن که به دارو پاسخ نمی دهد و يا سوزش سر دل یا درد غیر قلبی قفسه سینه انجام می شود. 
لطفا حداقل 8-12 ساعت ناشتا باشيد. بيماراني كه مشكوك به آشالازي هستند حتما زمان ناشتايي طولاني تري داشته باشند تا در انجام و تفسير تست مشكلي ايجاد نشود. اگر مري شما پر باشد تست انجام نمی شود. 
برای مانومتري هیچ آرامبخشی داده نمی شود و مي توانيد رانندگي كنيد.
لطفاً حداقل 30 دقیقه قبل از زمان عمل كلينيك تشريف داشته باشيد. 
لطفا كارت ملي، لیست داروهای مصرفی فعلی شما، كولونوسكوپي  و ساير سوابق  قبلي را با خود همراه داشته باشید.
در صورت نیاز به لغو نوبت یا تفییر زمان نوبت (زمان‌بندی مجدد)، لطفاً حداقل 24 ساعت قبل با شماره كلينيك مسعود تماس بگیرید.
مری یک لوله عضلانی طولانی است که گلو را به معده متصل می کند. وقتی قورت می دهید، مری منقبض می شود و غذا را به سمت معده حركت ميدهد و در انتهاي مري دريچه است كه حين عبور غذا شل ميشود تا غذا وارد معده گردد اين دريچه يكطرفه است و غذا ازمعده به داخل مري برنمي گردد. مانومتری مری انقباضات مري و نيز نیرو و هماهنگی عضلات مری را هنگام انتقال غذا به معده اندازه گیری می کند.
در طی مانومتری مری، یک لوله نازک و انعطاف پذیر (کاتتر) با سايز يك دماسنج جيوه اي که حاوی حسگرهای فشار است از بینی وارد مري شده و سپس به آرامي از، مری و معده عبور داده مي شود. 
مانومتری مری اطلاعاتی در مورد حرکت غذا از طریق مری به معده ارائه می دهد. این آزمایش میزان باز و بسته شدن ماهیچه های بالا و پایین مری (عضلات اسفنکتر) و همچنین فشار، سرعت و الگوی موج انقباضات ماهیچه مری را که غذا را در امتداد حرکت می دهد اندازه گیری می کند.
مهم: اگر علامت اصلی شما مشکل در بلع یا درد در هنگام بلع است بايد ابتدا توسط اندوسکوپي مخاط مري و معده ارزيابي شود كه تنگی، انسداد کامل خوش خيم يا بدخيم و نيز التهاب را در مری شما شناسایی می‌کند.درمواردي  بررسي هاي دیگری مانند گرافي مري نيز ضرورت دارد كه توسط پزشك معالج تجويز ميگردد. 
 


مانومتری مری ممکن است برای کمک به تشخیص موارد زير استفاده شود:

  • - اسپاسم منتشر مری. این مشکل نادر بلع با انقباضات ماهیچه ای متعدد، نیرومند و ناهماهنگ مری شما مشخص می شود.
  • - این وضعیت غیر معمول زمانی رخ می دهد که عضله اسفنکتر تحتانی مری شما به درستی شل نمی شود تا غذا وارد معده شما شود. این می تواند باعث مشکل در بلع و برگشت غذا به داخل گلو و دهان شود.
  • - در بسیاری از افراد مبتلا به این بیماری پیشرونده نادر، عضلات قسمت تحتانی مری از حرکت باز می ایستند که منجر به رفلاکس شدید معده به مری می شود.
  •  - اگر پزشک شما جراحی ضد رفلاکس را برای درمان بیماری ریفلاکس معده به مری (GERD) توصیه کرده است، ممکن است به مانومتری مری نیاز داشته باشید تا مطمئن شوید که آشالازی یا اسکلرودرمی ندارید.
  • - اگر درد قفسه سینه دارید که به قلب شما مربوط نیست، در صورت عدم پاسخ به درمان GERD، مانومتری مری ممکن است توصیه شود.

مانومتری مری به طور کلی بی خطر است و عوارض آن نادر است. با این حال ممکن است در طول آزمایش به علت عبور لوله از بيني و تحريك رفكس ته حلق (Gag reflex)، موقتا چشمان اشک آلود  شده و ناراحتی در بینی و گلو ايجاد شود كه خودبخود برطرف ميشود.

 


روش انجام مانومتري مری چگونه است؟ این آزمایش به صورت سرپایی و بدون آرامبخش انجام می شود و اکثر مردم آن را به خوبی تحمل می کنند. ؟ براي انجام مانومتري، از شما خواسته می شود که گان يكبار مصرف بپوشید و روي تخت نشسته وپاهاي خود را از تخت آويزان كنيد. در حالی که روي تخت نشسته اید، كارشناس مسوول یک داروی بی حس کننده در گلوی شما اسپری می کند و یک کاتتر از طریق بینی به داخل مری هدایت می شود. ممكن است چشمان شما ممکن است اشك آلود شده و اغ بزنيد همچنين ممکن است کمی خونریزی بینی داشته باشید. پس از قرار گرفتن کاتتر، از شما خواسته می شود که به پشت روی تخت معاینه دراز بکشید یا بنشینید. سپس جرعه های کوچک آب را می بلعید. همانطور که شما انجام می دهید، یک کامپیوتر متصل به کاتتر، فشار، سرعت و الگوی انقباضات ماهیچه مری شما را ثبت می کند. در طول آزمایش، از شما خواسته می شود که به آرامی و نرم نفس بکشید، تا جایی که ممکن است بی حرکت بمانید و فقط زمانی که از شما خواسته شد، قورت دهید. سپس کاتتر به آرامی خارج می شود. آزمایش معمولاً حدود 30 دقیقه طول می کشد. هنگامی که مانومتری مری شما کامل شد، می توانید به فعالیت های عادی خود بازگردید.
نتيجه تست: پزشک شما نتایج مانومتري  مری شما را تفسير خواهد كرد و بنابريان نتایج مانومتري معمولا چندين ساعت بعد دراختيار شما قرار ميگيرد. لطفا در زمان اعلام شده با همه مدارك براي دريافت جواب در كلينيك حضور داشته باشيد.

 

آناهيتا صادقي
فوق تخصص گوارش و كبد و عضو هيات علمي علوم پزشكي تهران

https://instagram.com/dr_anahitasadeghi?r=nametag