• تهران- خیابان كارگر شمالي كوچه 19 پلاك 144
  • 98-21-54534000+
  • شنبه الی پنجشنبه - 7 صبح الی 9 شب

شيمي درماني

شيمي درماني يا كموتراپي چيست ؟

شیمی درمانی یک دارو درمانی است که از مواد شیمیایی قدرتمند برای از بین بردن سلولهای سریع رشد در بدن استفاده می کند.

 

شیمی درمانی اغلب در درمان سرطان مورد استفاده قرار می گیرد ، زیرا سلول های سرطانی خیلی سریعتر از بیشتر سلول های بدن رشد می کنند و تکثیر می شوند.

بسیاری از داروهای شیمی درمانی مختلف در دسترس هستند. داروهای شیمی درمانی به تنهایی یا ترکیبی برای معالجه طیف گسترده ای از سرطان ها قابل استفاده هستند.

اگرچه شیمی درمانی روشی مؤثر برای درمان بسیاری از انواع سرطان است ، اما درمان شیمی درمانی نیز خطر عوارض جانبی را به همراه دارد. برخی از عوارض شیمی درمانی آن خفیف و قابل درمان است ، در حالی که برخی دیگر می توانند عوارض جدی ایجاد کنند

راههاي متنوعی وجود دارد که در آنها می توان از شیمی درمانی در افراد مبتلا به سرطان استفاده کرد:

برای درمان سرطان بدون درمان های دیگر. شیمی درمانی می تواند به عنوان اصلی ترین یا تنها درمان سرطان استفاده شود.

پس از درمان های دیگر ، سلول های سرطانی پنهان را از بین ببرید. شیمی درمانی را می توان بعد از درمان های دیگر ، مانند عمل جراحی ، برای از بین بردن سلول های سرطانی که ممکن است در بدن باقی بمانند ، استفاده کرد. پزشکان این درمان کمکی را می نامند.

تا شما را برای سایر درمانها آماده کند. از شیمی درمانی می توان برای کوچک کردن تومور استفاده کرد تا سایر روش های درمانی مانند پرتودرمانی و جراحی نیز ممکن باشد. پزشکان این روش درمانی نوآجدی را می نامند.

برای سهولت در علائم و نشانه ها. شیمی درمانی ممکن است با از بین بردن علائم و نشانه های سرطان با از بین بردن برخی از سلول های سرطانی کمک کند. پزشکان این را  شیمی درمانی تسکین دهنده می نامند.

 

.شیمی درمانی برای شرایط غیر از سرطان

برخی از داروهای شیمی درمانی در معالجه سایر شرایط مفید است ، مانند:

بیماری های مغز استخوان. بیماری هایی که بر مغز استخوان و سلول های خونی تأثیر می گذارد ممکن است با پیوند مغز استخوان (سلول بنیادی) درمان شوند. شیمی درمانی اغلب برای آماده سازی برای پیوند مغز استخوان (سلول بنیادی) استفاده می شود.

اختلالات سیستم ایمنی. دوزهای پایین داروهای شیمی درمانی می تواند به کنترل سیستم ایمنی بیش فعال در برخی بیماری ها مانند لوپوس و آرتریت روماتوئید کمک کند.

خطرات و عوارض شيمي درماني

عوارض جانبی داروهای شیمی درمانی می تواند معنی دار باشد. هر دارویی عوارض جانبی مختلفی دارد و هر دارویی باعث بروز هر عارضه جانبی نمی شود. از پزشک خود در مورد عوارض داروهای خاصی که دریافت خواهید کرد ، سؤال کنید.


عوارض جانبی که در طول درمان شیمی درمانی  احتمالا ًرخ می دهد

عوارض جانبی داروهای شیمی درمانی شامل موارد زیر است:

 حالت تهوع

استفراغ

اسهال

ریزش مو

از دست دادن اشتها

خستگی

تب

زخم های دهان

درد

یبوست

کبودی 

بسیاری از این عوارض جانبی قابل پیشگیری یا درمان هستند. پس از اتمام درمان ، بیشتر عوارض جانبی فروکش می کنند.

 

اثرات جانبی طولانی مدت و دیرهنگام

داروهای شیمی درمانی همچنین می توانند عوارض جانبی ایجاد کنند که تا ماهها یا سالها پس از درمان مشهود نیست. عوارض جانبی اواخر بسته به داروی شیمی درمانی متفاوت است اما می تواند شامل موارد زیر باشد:

 

آسیب به بافت ریه

مشکلات قلبی

ناباروری

مشکلات کلیوی

آسیب عصبی (نوروپاتی محیطی)

خطر ابتلا به سرطان دوم

از پزشک خود بپرسید که آیا خطر عوارض جانبی دیر هنگام دارید. بپرسید چه علائمی و علائمی برای هوشیاری بودن وجود دارد که می تواند مشکلی را ایجاد کند.

 *****************************************************************************************************************************

جایی که شما معالجه شیمی درمانی را دریافت می کنید بستگی به شرایط شیمی درمانی شما دارد. روشهای شیمی درمانی قابل ارائه است : در یک واحد شیمی درمانی سرپایی كلينيك مسعود مصرف قرص شیمی درمانی نتایج شما به طور مرتب در طول درمان شیمی درمانی با پزشک سرطان (انکولوژیست) خود ملاقات خواهید کرد. متخصص سرطان ، درباره عوارض جانبی که شما تجربه می کنید ، سؤال خواهد کرد ، زیرا بسیاری از آنها قابل کنترل است. بسته به وضعیت شما ، ممکن است شما نیز تحت آزمایش اسکن ها و آزمایش های دیگری برای نظارت بر سرطان خود در طول درمان شیمی درمانی قرار بگیرید. این آزمایشات می تواند در مورد چگونگی واکنش سرطان شما به درمان ، به پزشک شما ایده دهد و ممکن است درمان شما مطابق با آن تنظیم شود.